Mały Książę, Pomoce dydaktyczne, Lektury - opracowania, ćwiczenia, Mały Książę

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
1
Anna Sobczyk
Publiczne Gimnazjum
w Bogorii
SCENARIUSZ LEKCJI J
Ħ
ZYKA POLSKIEGO DLA KLASY II GIMNAZJUM
Temat:
„Mały Ksi
ĢŇħ
” – podró
ŇĢ
„w gł
Ģ
b ludzkiej natury”
Cele lekcji:
Ucze
ı
:
- poznaje szlak podró
Ň
y Małego Ksi
ħ
cia,
- pracuje z tekstem, zaznacza cytaty,
- analizuje i segreguje fakty,
- współpracuje w grupie,
- ustnie prezentuje wnioski i ustalenia z pracy w grupie,
- uzupełnia kart
ħ
pracy,
- wskazuje symboliczne znaczenie niektórych motywów utworu.
Metody i formy pracy:
praca z tekstem, kart
Ģ
pracy, praca w grupie, heureza.
ĺ
rodki dydaktyczne: plansza: Szlak Podró
Ň
y „Małego Ksi
ħ
cia” i materiały do jej uzupełnienia,
karty pracy (zał
Ģ
cznik nr 1), instrukcja do pracy w grupie (zał
Ģ
cznik nr 2), ilustracje-
symboliczne znaczenia motywu wybranych z utworów (zał
Ģ
cznik nr 3), nagranie słuchowiska
– musicalu „Mały Ksi
ĢŇħ
”, magnetofon.
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie:
Nauczyciel nawi
Ģ
zuje do tematu poprzednich zaj
ħę
, uczniowie na jego polecenie
przypominaj
Ģ
w skrócie charakterystyczne cechy planety zamieszkiwanej przez Małego
Ksi
ħ
cia, a nast
ħ
pnie umiejscawiaj
Ģ
pozostałe planety, wypełniaj
Ģ
c luki na planszy.
Zasadnicza cz
ħĻę
lekcji:
1/ Nauczyciel podaje główny cel lekcji: poznanie szlaku w
ħ
drówki Małego Ksi
ħ
cia i analiza
wniosków do jakich doszedł bohater po spotkaniu z poszczególnymi mieszka
ı
cami planet.
2/ Zapis tematu.
3/ Uczniowie podzieleni na siedem /7/ grup otrzymuj
Ģ
instrukcje i karty pracy po czym
przyst
ħ
puj
Ģ
do realizacji polece
ı
(zał
Ģ
cznik nr 1 i 2). Nauczyciel nadzoruje prac
ħ
uczniów,
udziela wskazówek.
Czas pracy: 15 min
4/ Prezentacja prac poszczególnych grup, zapis spostrze
Ň
e
ı
na tablicy i uzupełnianie karty
pracy.
5/ Ocena pracy.
6/ Symbolika utworu - przypomnienie poj
ħ
cia: symbol, alegoria.
7/ Uczniowie odgaduj
Ģ
symboliczne znaczenia niektórych motywów utworu (zał
Ģ
cznik nr 3).
 2
Podsumowanie – wniosek.
Rozdanie uczniom kart pracy z notatk
Ģ
lekcyjn
Ģ
i poleceniem wykonania pracy domowej.
Uczniowie zamieszczaj
Ģ
wniosek w zeszycie (zał
Ģ
cznik nr 4), słuchaj
Ģ
c wybranych
fragmentów musicalu.
Ewaluacja lekcji
Uczniowie wyra
Ň
aj
Ģ
opinie o lekcji (metoda termometru).
Praca domowa
Jakie wnioski na temat
Ļ
wiata dorosłych zgromadziłem w mojej dotychczasowej podró
Ň
y
przez
Ň
ycie?
Zał
Ģ
cznik nr 1
Karta pracy ucznia
3
Zał
Ģ
cznik nr 2
Instrukcja do pracy w grupie l
Znajd
Ņ
fragment opowiadaj
Ģ
cy o spotkaniu Małego Ksi
ħ
cia z Królem.
Nast
ħ
pnie zaznacz i wynotuj najtrafniejsze wypowiedzi bohaterów.
Sformułuj krótki wniosek o postawie prezentowanej przez mieszka
ı
ca tej planety.
Instrukcja do pracy w grupie II
Znajd
Ņ
fragment opowiadaj
Ģ
cy o spotkaniu Małego Ksi
ħ
cia z Pró
Ň
nym.
Nast
ħ
pnie zaznacz i wynotuj najtrafniejsze wypowiedzi bohaterów.
Sformułuj krótki wniosek o postawie prezentowanej przez mieszka
ı
ca tej planety.
Instrukcja do pracy w grupie III
Znajd
Ņ
fragment opowiadaj
Ģ
cy o spotkaniu Małego Ksi
ħ
cia z Pijakiem.
Nast
ħ
pnie zaznacz i wynotuj najtrafniejsze wypowiedzi bohaterów.
Sformułuj krótki wniosek o postawie prezentowanej przez mieszka
ı
ca tej planety.
Instrukcja do pracy w grupie IV
Znajd
Ņ
fragment opowiadaj
Ģ
cy o spotkaniu Małego Ksi
ħ
cia z Bankierem.
Nast
ħ
pnie zaznacz i wynotuj najtrafniejsze wypowiedzi bohaterów.
Sformułuj krótki wniosek o postawie prezentowanej przez mieszka
ı
ca tej planety.
Instrukcja do pracy w grupie V
Znajd
Ņ
fragment opowiadaj
Ģ
cy o spotkaniu Małego Ksi
ħ
cia z Latarnikiem.
Nast
ħ
pnie zaznacz i wynotuj najtrafniejsze wypowiedzi bohaterów.
Sformułuj krótki wniosek o postawie prezentowanej przez mieszka
ı
ca tej planety.
Instrukcja do pracy w grupie VI
Znajd
Ņ
fragment opowiadaj
Ģ
cy o spotkaniu Małego Ksi
ħ
cia z Geografem.
Nast
ħ
pnie zaznacz i wynotuj najtrafniejsze wypowiedzi bohaterów.
Sformułuj krótki wniosek o postawie prezentowanej przez mieszka
ı
ca tej planety.
Instrukcja do pracy w grupie VII
Znajd
Ņ
fragment opowiadaj
Ģ
cy o spotkaniu Małego Ksi
ħ
cia z Pilotem.
Nast
ħ
pnie zaznacz i wynotuj najtrafniejsze wypowiedzi bohaterów.
Sformułuj krótki wniosek o postawie prezentowanej przez mieszka
ı
ca tej planety.
 4
Zał
Ģ
cznik nr 3
Zał
Ģ
cznik nr 4
Notatka lekcyjna
Mały Ksi
ĢŇħ
jest archetypem dziecka, które chce pozna
ę
Ļ
wiat i samego siebie. Opuszcza
swoj
Ģ
planet
ħ
, gdy
Ň
czuje si
ħ
niezrozumiany przez Ró
Ňħ
, pragnie odkry
ę
nowe krainy, ich
mieszka
ı
ców i chce spotka
ę
przyjaciela. Podró
Ň
owanie dostarczyło mu wiele powodów do
zdziwienia i niezadowolenia. W
ħ
drówka pozwoliła podró
Ň
nikowi na konfrontacj
ħ
własnych
postaw i pogl
Ģ
dów w zetkni
ħ
ciu z nowymi lud
Ņ
mi i sytuacjami.
Mały Ksi
ĢŇħ
uosabia natur
ħ
dziecka, któr
Ģ
cechuje marzycielstwo, szczero
Ļę
, wyobra
Ņ
nia,
dociekliwo
Ļę
i upór w poszukiwaniu przyjaciela. Warto
Ļ
ci, jakim hołduj
Ģ
doro
Ļ
li
np.: pragmatyzm, materializm, egoizm, brak czasu na przyja
Ņı
i miło
Ļę
– rozczarowały
bohatera.
Autor:
Anna Sobczyk
Publiczne Gimnazjum
w Bogorii
www.edukacja.strefa.pl
[ Pobierz całość w formacie PDF ]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mement.xlx.pl